Ciekawostki

Lokacje artefaktów

Przedmioty o najwyższym poziomie jakości - artefakty i relikwie - są też najbardziej pożądanymi i najcenniejszymi łupami, na jakie możemy natrafić podczas naszych wędrówek. Rodzi się więc pytanie - gdzie ich szukać?

Wiele przedmiotów można znaleźć w konkretnych miejscach:

I odwrotnie - są miejsca gdzie można znaleźć skrzynie zawierające losowe artefakty (pomijając nagrody z Krypty Czasu oraz przedmioty specjalne):

  • Skrzynia w Krysztale Escatona, w Ravenshore.
  • Tylna, wewnętrzna ściana Fortecy Ogrów w Alvar.
  • Niepozorny kamień w pobliżu obozowiska cyklopów na pustyni Ironsand.
  • Kuferek w Łańcuchu Ognia na pustyni Ironsand.
  • Jeszcze jedna skrzynia ze skarbami w Jaskini Ilsingore'a na pustyni Ironsand.
  • Skrzynia w obozie łowców smoków w Wąwozie Garoty.
  • Skarbiec w grocie smoków w Wąwozie garoty.
  • Drzewo w pobliżu mostu w Ravenshore.
  • Skarbiec w jaskini Yaardrake'a.
  • Jeden z kontenerów wewnątrz murów Fortecy Barbarzyńców na Splądrowanych Pustkowiach.
  • Skrzynia w Podniesionej Bibliotece w pobliżu Wysp Krwawego Sztyletu.
  • Kufry w Pałacu Escatona.
  • Obóz wojskowy w Wymiarze Ognia.
  • Zamek ognia w Wymiarze Ognia.
  • Kilka skrzyń w Zamku powietrza w Wymiarze Powietrza.

Uwaga! Skrzynie te należy przeszukać przed resetem krain, gdyż tylko wtedy mamy 100% pewność na znalezienie artefaktów. Po resecie skrytki mogą okazać się puste lub będą zawierać zwykłe przedmioty.

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon Might & Magic, ósemka nie posiada żadnego limitu artefaktów, jakie można znaleźć. Znacząco powiększona została również pula stworzeń, które takie przedmioty mogą nosić ze sobą.

Niewykorzystane grafiki, przedmioty i kurioza

Might and Magic VII może zaskoczyć, szczególnie jeżeli chodzi o ukryte w archiwach gry zapomniane, nieużywane materiały. Oprócz wielu pozostałości po poprzednich dwóch grach cyklu, tradycyjnie "otrzymaliśmy" też porcję porzuconych lub wyciętych pomysłów.

Na początek zaprezentujemy kilka renderowanych wnętrz budynków i lokacji:

Tak wyglądać miało wnętrze Gospody Awanturnika. W finalnej wersji gry całkowicie zrezygnowano z animacji na rzecz bardziej praktycznego okna wyboru kompanów.
 

Ten filmik miał pokazywać się po kliknięciu w łódź podwodną, zarówno w pirackim posterunku w pobliżu Wysp Krwawego Sztyletu jak i na Regnie. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu i zamiast standardowego ekranu z krótkim fabularnym smaczkiem, gra od razu przechodzi do odgrywania krótkiej scenki.
 

Niektórzy z was podczas pobytu na Regnie mogli zauważyć, że w Harecksburgu brakuje sklepu z zaklęciami. Umieszczenie takowego na wyspie przeszło przez myśl studiu NWC - "Magia ochronna" (taką nazwę nadano owemu sklepowi) miała być prowadzona przez Quianę. W plikach gry można znaleźć przypisany jej portret sprzedawczyni, filmik wnętrza oraz komplet damskich kwestii dubbingowych. Całość staje się jeszcze bardziej interesująca przez fakt, że na filmiku widzimy brodatego maga - mężczyznę, a nie kobietę.
 

Ostatni z filmików dotyczy Wyroczni w Ravenshore, czyli lokacji, która pomaga graczowi poprzez podawanie wskazówek na wypadek gdyby rozgrywka utknęła w martwym punkcie. Animacja jest bardziej dynamiczna, przepełniona mistycyzmem i magią, a co najciekawsze - widzimy tu potencjalnego przedstawiciela totalnie niespotkanej dotąd wcześniej rasy. A może jest to po prostu osoba z makijażem na twarzy...

Skoro mowa o portretach - pula nieużytków pod tym względem jest całkiem spora. Oto kilka najciekawszych grafik (od lewej: piracki sprzedawca zaklęć, Wyrocznia, Oskar Tyre, Balthazar, wieśniak z Murmurwoods, likantrop, szczurołak, Zanthora):


 

Might and Magic VII miało w swoich zasobach dużą ilość nieużywanych grafik kluczy - pod tym względem część ósma przebiła poprzedniczkę, co prezentujemy na załączonym obrazku. Sumarycznie graficy NWC od czasów "siódemki" wykonali co najmniej 16 grafik tego typu. Pozostaje pytanie: gdzie są dziurki pasujące do tych kluczy?

Dodatkowy komplet mamy też w dziale magii - zwój i księgę. Jako że Might and Magic VIII nie posiada oddzielnej grafiki zwoju z wiadomością, istnieje szansa, że niniejszy zwitek miał być zaklęciem pierwszego poziomu, a użyty w grze zwój z niebieską wstęgą miał być przeznaczony na teksty fabularne i wskazówki... lub na odwrót.
Księga może budzić jeszcze większą ciekawość: Czy planowany był kolejny, piąty poziom zaklęć? A może jest to nieużywana grafika dla przedmiotu misji?

Jest również ten amulet, który można dostrzec wśród zawartości jednej ze skrzyń z towarem handlowym. Można domyślić się, że wizualnie przedmiot ten nie pasował do reszty gry i zapewne dlatego nie znalazł się w jej finalnej wersji. Błyskotka przywodzi na myśl zwieńczenie pewnego berła z drugiej części Heroes.

Grafika tego pasa budzi przekonanie graniczące z pewnością, że tak właśnie miała wyglądać Pas Berserkera. Zapewne w wyniku niedopatrzenia twórców, relikwia dzieli wygląd ze zwykłym, rzemieślniczym pasem.

Część przedmiotów trafiła do finalnej wersji gry... jednakże znalezienie ich podczas rozgrywki jest niemożliwe. Wyłącznie edytor zapisów pozwala na dodanie ich do ekwipunku postaci, ale i wtedy niewielki będzie z nich pożytek. Pozostaje przypuszczenie, że miały to być elementy zadań, które zostały wycięte przed publikacją gry.

Wielki pierścień mosiężny
Przedmiot związany z misją: Duży pierścień z polerowanego mosiądzu. Wydaje się być częścią kołatki do drzwi.
Kapelusz pirata
Przedmiot związany z misją: Kapelusz kapitana morskich najeźdźców. Wewnątrz znajduje się wstążka z wyszytymi słowami "S. P. Stanley."
Tajemny klucz
Przedmiot związany z misją: Klejnot zawierający rozproszoną energię magiczną.
Klucz ogra
Przedmiot związany z misją: Klejnot zawierający rozproszoną energię magiczną.

Z gry usunięto będące ciekawym dodatkiem lampy dżinnów, które mogły zarówno pomóc, jak i zaszkodzić graczowi w zależności od daty użycia. Teraz już wiadomo, że tę rolę miały przejąć poniższe amulety.

Zaczarowany amulet
Ładna błyskotka - ceniona przez piratów z Regny za swój wygląd, a nie za magiczne zaklęcia, jakie może ukrywać.
Wartość: 0

"Ósemka" została całkowicie pozbawiona zwyczajnych koron. Pomimo tego, dane gry zawierają pliki tymczasowe - kopie grafik przedmiotów z MMVII - które sugerują, że na pewnym etapie tworzenia te nakrycia głowy były częścią projektu. To nie wszystko - poniższy przedmiot to jedna z dwóch unikalnych koron możliwych do znalezienia w grze. Niniejszy diadem jest jednak totalnie bezużyteczną pozostałością po wyciętym zadaniu - prawdopodobnie promocji druida. Nie można nim nawet ozdobić głowy bohatera.

Diadem mocy druidów
Legendarny przedmiot pochodzący podobno z czasów Starożytnych. Tylko ktoś o potędze arcydruida może to nosić.

Przechodząc do kwestii mechanik - w grze zablokowano biegłości w kradzieży, unikach, walce wręcz oraz miotaczach... lecz nie usunięto kodu za nie odpowiadającego. Edytory zapisów mają możliwość dodania tych umiejętności poszczególnym bohaterom. Jednakże, ze względu na brak implementacji nauczycieli oraz poziomów zaawansowania (a w przypadku miotaczy również samych przedmiotów), biegłości te są bezużyteczne w normalnej rozgrywce.

Kolejną obecną w kodzie, lecz nieużywaną mechaniką są niektóre statusy członków drużyny: zamiana w zombie, wymazanie oraz... odurzenie. To ostatnie wyróżnia się na tle pozostałych przypadłości - posiada komplet grafik oraz dźwięków dla każdego z dostępnych bohaterów. O ile kwestię umiejętności łatwo wytłumaczyć (wycofanie danych klas oraz broni technologicznej), to sprawa statusów wydaje się niejasna i z punktu widzenia rozgrywki mało racjonalna (obecność nekromantów, oparte na energii ataki kryształowych stworów, możliwość picia ze studni).

Nie wszystkie niewykorzystane materiały można znaleźć w zasobach gry. Jedna z największych ciekawostek związanych z Might and Magic VIII została odnaleziona na portfolio Jeffa Bigmana, w tym wypadku osoby odpowiedzialnej za scenorys przerywników filmowych.
Na szkicach widzimy, że animacja miała być dłuższa i bardziej skupiona na lordach żywiołów oraz ich działaniach względem Escatona. Cały scenorys jest również oczywiście dostępny do wglądu na wspomnianej stronie Jeffa, jak i w naszej galerii.
 

Samouczek w porcie na Playstation 2

Port konsolowy otrzymał dodatkowy, bardzo krótki poziom na początku gry będący swego rodzaju samouczkiem. Choć już na pierwszy rzut oka widać, że zaprojektowano go bardzo po macoszemu, to jednak pojawił się tu także drobny ukłon fabularny w postaci ataku piratów na karawanę głównego bohatera oraz przedstawienia w jaki sposób trafił on na Wyspy Krwawego Sztyletu.